(099) 132-60-60, (068) 887-84-24 Біла Церква, Торгова пл. 10, оф. 208-Б

Гірські лижі. Як правильно підібрати екіпірування?

Головна»Туристам на замітку»Поради»Гірські лижі. Як правильно підібрати екіпірування?

Підкорення гірських вершин вимагає не тільки відмінної фізичної підготовки, а й масу необхідного спорядження. Тільки правильно підібрані лижі, палиці, кріплення і черевики дозволять легко маневрувати на схилах, уникаючи помилок і падінь.

У виборі гірськолижного обладнання немає дрібниць. Неякісний шолом або черевики, які невірно підібрані, можуть не тільки зіпсувати настрій, але і створити загрозу вашому здоров’ю. Тому з покупкою поспішати не варто – краще обійти кілька магазинів, ознайомитися з усім асортиментом, порадитися з професіоналами. Купувати обладнання варто лише тоді, коли є повна впевненість в тому, що воно ідеально вам підходить.

Власне, самі лижі — це лише мала частина спорядження, яке вам знадобиться для катання. Також необхідно придбати палиці, черевики, кріплення. А ще окуляри, шолом, наколінники, термобілизну, куртку, штани, рукавички. Додаткова екіпіровка дозволить кататися максимально безпечно і комфортно. Кожна одиниця із цього списку вибирається у відповідності з різними критеріями.

Читайте також: Куди поїхати кататись на лижах в Україні.

Лижі

лижі, спорядження

Головні критерії вибору лиж — це стиль катання і рівень професіоналізму. Орієнтуючись на ці показники, ви підбираєте геометрію, розмір і жорсткість гірських лиж.

Розмір

Лижі повинні бути менше зросту свого господаря на 10 см. Більш точно можна визначити, орієнтуючись на вагу лижника. При вазі в 47 кг необхідні лижі довжиною в 145 см, від 48 до 52 кг – 150 см, 53-58 кг – 155 см, 59-65 – 160 см, 66-73 см – 165 см, 74-82 кг – 170 см, більше 83 кг – 175. Якщо вага любителя крутих спусків перевищує 100 кг, рекомендується купувати лижі «у зріст». Якщо лижі занадто довгі, ними буде складніше керувати. Тим, хто лише в перший раз пробує себе в цій розвазі, рекомендується вибирати лижі нижчі свого зросту не на 10, а на 20 см. Жінкам фахівці радять купувати лижі по формулі «зріст мінус 15 см».

Геометрія

Ширина лиж підбирається в залежності від траси, на якій буде здійснюватися катання. Якщо вона підготовлена, то можна зупинити вибір на виробах, талія яких менше 68 мм, якщо універсальна – від 70 до 80 мм, а якщо непідготовлена – 80 мм і вище.

Жорсткість

Лижникам спеціалісти радять купувати м’які лижі – вони підходять для катання по пухкому снігу і досить маневрені. Жорсткі варіанти більше підходять для професійних спортсменів і любителів з великим досвідом. Щоб керувати такими лижами на поворотах, необхідно докласти чимало зусиль. Лижі середньої жорсткості варто вибрати новачкам з високою масою тіла.

Палиці

Існує думка, що матеріал і якість палиць – не найважливіші показники, як і ціна. Головне – це правильно підібрати їх по зросту. Для цього потрібно взяти їх в руки і поставити на підлогу. Якщо рука з передпліччям утворила прямий кут, то потрібно купити палиці на 5-10 см довші. Це необхідно для компенсації висоти лижі і підошви черевика. Ручка не повинна бути гладкою і слизькою. На бюджетних варіантах зазвичай ремінці не відстібаються. Їх краще зрізати, так як при падінні можна отримати травму кисті.

Черевики

Ні в якому разі не можна купувати черевики з розрахунком на товсті вовняні шкарпетки – тільки на тонкі бавовняні або ж спеціальні, для гірськолижників. Вибирати черевики потрібно довго і неквапливо. Щоб зрозуміти, чи підходить конкретна пара, походіть у ній не менше 15 хвилин по магазину. Якщо з’явилося відчуття дискомфорту, варто приміряти інші моделі.

Черевик повинен сидіти щільно і добре фіксувати ногу. Тільки в цьому випадку ймовірність отримання травми мінімальна, а катання принесе справжнє задоволення. Нога не повинна «їздити» в черевику, а п’ята відриватися від підошви більш ніж на 5 мм. Найбільш безпечними є черевики зі степом і чотирма кліпсами. Регулювання жорсткості «катання/ходьба» деякі спортсмени вважають корисним, інші ж вважають, що великої різниці в режимах немає.

У кожного виробника лінійка моделей базується на однакових або схожих колодках. Тож, якщо одна модель конкретної фірми здається дуже незручною, то й інші приміряти немає сенсу. Новачки дуже часто роблять грубу помилку: вони купують занадто м’які черевики. У них, звичайно, комфортно. Але в таких черевиках дуже складно управляти лижами. Початківцям варто купувати моделі не дуже м’які і не дуже жорсткі.

Кріплення

Кріплення розрізняються за способом приєднання їх до лиж, а також за принципом роботи. Будь-яка модель підходить практично до всіх гірськолижних черевиків. Кріплення можуть приєднуватися безпосередньо до лиж або встановлюватися на платформу. Для платформи з отворами краще підбирати кріплення тієї ж фірми – у цьому випадку їх установка займе всього кілька хвилин. Якщо платформа без отворів, можна купувати будь-які кріплення.

Дане гірськолижне спорядження різниться за діапазоном навантажень. Досвідчені лижники вибирають кріплення з великим верхнім зусиллям. Чим більша вага лижника, тим вище повинне бути верхнє зусилля. Новачкам слід налаштовувати зусилля менше, ніж власна вага, на 20 кг. Для лиж із талією більше 70 мм необхідно купувати кріплення з широкими скі-стопами.

Шолом

жінка на лижах у горах

Існує безліч видів шоломів. Вони розрізняються за конструкцією, за наявністю забрала-візору, що заміняє традиційні окуляри, кольором та іншими параметрами. Для катання на гірських лижах цілком підходять і шоломи для сноуборда.

Основний критерій вибору – розмір. Шолом повинен сидіти щільно, але ніде не тиснути. Щоб упевнитися в тому, що він підібраний правильно, потрібно застібнути всі кріплення, активно потрясти головою з боку в бік.

Якщо шолом почав вовтузитися на голові, то варто підшукати модель меншого розміру. Деякі виробники пропонують шоломи із вбудованими динаміками. Але їх рекомендується купувати тільки досвідченим лижникам, та й то для катання на підготовлених трасах, так як музика відволікає і заважає контролювати обстановку.

Лижна маска

чоловік в лижній масці

При виборі маски найголовніше, на що потрібно звернути увагу — це оправа. Вона не повинна бути занадто жорсткою (великий ризик травмуватися при падінні) або ж занадто м’якою (може випасти скло). Окуляри повинні щільно прилягати до обличчя.

Що стосується кольору скла, то найбільш популярний — жовтий. Для катання в дуже ясні дні з яскравим сонцем підійдуть окуляри із темним або дзеркальним склом.

Другий варіант — трохи дорожчий через застосування спеціальних фільтрів.

Рукавиці

У магазинах можна знайти і гірськолижні рукавички, і рукавиці (варежки). В рукавицях трохи тепліше, але зручніші все ж рукавички із отворами для кожного пальця. Вони поділяються за призначенням на дві групи: для підготовлених трас і для екстремального катання. Широкий манжет запобігає потраплянню в рукавичку снігу при падіннях. Варто звернути увагу на моделі з карабіном: їх можна пристібати на рукава куртки під час відпочинку, щоб не втратити.

Ходити чи їздити?

сім’я на лижах у горах

Як засіб пересування по снігу людство придумало лижі ще в дохристианську епоху, про що свідчать стародавні наскальні малюнки і етимологія назв північних скандинавських народів. Перші моделі були овальними і призначалися для ходьби по пухкому снігу, тобто були ступаючими. Згодом з’явилися і ковзаючі лижі. Використовувалося таке спорядження для пересування не тільки по рівнинній, але і по гористій місцевості. Поступово оформилися різні техніки їзди, лижі удосконалювалися любителями і професійними спортсменами. І якщо раніше все обладнання було представлено тільки лижами і довгими жердинами, то в даний час ситуація зовсім інша. З’явився спеціальний одяг, шоломи, наколінники, і навіть устілки з підігрівом для максимально комфортного катання.

Читайте ще

Чому варто довірити свою подорож Візі-Валізі?

10 років успішної роботи
Більше 3000 постійних клієнтів по всій Україні
Перша в Білій Церкві агенція сімейних подорожей
Активно подорожуємо зі своїми дітьми, тому знаємо всі тонкощі сімейного відпочинку