Схід – справа тонка, а торг на місцевому ринку – це своєрідний поєдинок між красномовством продавця і непохитною волею покупця. Дотримуйтесь наших порад, і ви обов’язково умовите місцевих торговців зробити вам знижку.
Торгові центри, вишколені консультанти, фіксовані ціни, кредитні карти – все це стало нормою для нашого покупця. Але варто потрапити на ринок в Індії, Таїланді, В’єтнамі або Єгипті, і відразу відчуваєш себе на чужій території, де діють зовсім інші правила купівлі-продажу. На східному ринку спілкування між продавцем і покупцем на кшталт справжнього мистецтва: по обидва боки в хід ідуть особиста чарівність, акторська майстерність, і, звичайно, трохи лукавства.
Крок № 1. Ціна навпіл
Вирушаючи на східний ярмарок, забудьте про те, що «торгуватися – це не по-нашому». Азіатські купці завжди мали неабияку комерційну жилку: ще в давнину вони привозили тканини, коштовності й прянощі в міста Середземномор’я і продавали їх, завищуючи вартість товару в десятки разів. Схожої тактики дотримуються і сучасні торговці.
На думку експертів, на нинішніх ринках в Індії або в Єгипті ціна «накручується» як мінімум втричі. Тому візьміть за правило: почувши ціну товару, в розумі відразу віднімайте половину. Яку б знижку в підсумку ви не виторгували, місцевий продавець у мінусі не залишиться – вміння будувати вигідну для себе торгівлю кожній східній людині передається із молоком матері.
Крок № 2. Довіряй, але перевіряй
Якщо після довгих пошуків, нарешті, виявили цікаву річ, будь то витончена тайська сумочка із бамбука або симпатичний індійський слоник, почніть прискіпливо її розглядати. Для тайця, індійця або турка цікавий той покупець, хто знає толк у товарі.
Ну, або робіть вигляд, що добре розбирається в цьому питанні. Знання мови тут не грає важливої ролі – розглядайте річ з усіх боків, пробуйте на міцність тканину, скрупульозно перевіряйте шви – іншими словами, демонструйте свою повну недовіру до якості продукції. Такий покупець викликає повагу у продавця. З цього моменту – гра почалася.
Крок № 3. Стійте на своєму
Поцікавившись вартістю, назвіть прийнятну для вас ціну відповідно до пункту 1. Ведіть діалог спокійно і дружелюбно. Якщо ви не володієте іноземною мовою взагалі – домовляйтеся жестами або напишіть потрібні цифри на папері. Як показує практика, в грошових питаннях люди і без слів прекрасно розуміють один одного. Але будьте готові – місцевий торговець без бою не здасться.
Такі правила східного базару. Утримувати позиції він буде тонко і витончено. Наприклад, не знижуючи ціни, запропонує разом з цікавим товаром взяти що-небудь іще (як подарунок). А чи потрібен вам цей «подарунок»? І яка його вартість насправді? Тому міцно тримайте свої «бастіони»: вам потрібна саме ця скринька, рушник, браслетик, і тільки за вашою ціною. Ваш незламний характер проти східної хитрості. Хто кого?
Крок №4. Проявіть акторську майстерність
Більшості з нас складно «грати на публіку». На базарі демонстрація вмінь за системою Станіславського і не потрібна, але якщо результат торгу вас не влаштовує, спробуйте застосувати кілька акторських прийомів. Покажіть всім своїм виглядом, що запропонована ціна вас не влаштовує, і дуже-дуже повільно прямуйте до виходу. Швидше за все, за вами кинуться в слід і зроблять довгоочікувану поступку.
А якщо вас ніхто не зупинив, значить господар лавки проявляє принциповість. Пройдіться по ринку ще раз – можливо, вдасться знайти точно таку ж річ дешевше. На худий кінець, повернетеся до незговірливого продавця і почнете торг з новими силами.
Крок №5. Забезпечте тили
Візьміть із собою на ринок друга або подругу, який на очах у продавця буде відмовляти вас від покупки. Незнання мови не має значення, емоції і міміка скажуть самі за себе. В цьому випадку приятель стає для торговця суперником, з яким він тепер бореться за «головний приз» – за вас. А в боротьбі всі засоби хороші, включаючи і зниження ціни.
Втім, цю ситуацію можна розіграти і по-іншому. Коли продавець називає первісну вартість, зробіть вигляд, ніби телефонуєте до уявного друга, для якого ви і вибираєте цю річ. А після уявного дзвінка поясніть, що він на таку ціну ніяк не погоджується. Тепер ви з продавцем в одній команді «граєте» проти жадібного приятеля. А «своїм» східні люди завжди готові допомогти.
Крок №6. Ні цента більше
Під кінець торгу дістаньте з гаманця рівно ту суму, яку ви готові заплатити. Психологи впевнені: коли продавець бачить гроші, які ще чуть-чуть і стануть його, то угода майже відбулася. По-перше, і на сході, і в нашій країні вважається, що «краще синиця в руках, ніж журавель у небі». По-друге, ви уникнете вже згаданого «нападу щедрості» господаря крамниці замість здачі вручити непотрібний «подарунок». Якщо з собою тільки великі купюри, постарайтеся знайти для розміну найближчій банк. Якщо ж його поблизу немає, дивіться пораду №3 – беріть тільки те, що хочете купити, і тільки за потрібною вам ціною.