Плануючи нову подорож, ми, як це часто буває у житті, відштовхуємося від вже знайомих напрямків і маршрутів. Куди поїхати відпочивати у Західній Україні? Буковель, Яремче, Славське, Трускавець, піднятися на Говерлу, подивитися на Шипітський водоспад, випити кави у Львові… А що як спробувати щось нове? Відійти від класичних туристичних стежок, протоптаних тисячами ніг, зробити всього кілька кроків назустріч новому, зануритися у красу природи, атмосферу старовини, розгадати загадки, які залишила для нас історія?! Повірте, ви будете вражені й зачаровані!
Читайте також: Не морем єдиним: ТОП-10 маловідомих туристичних місць Південної України
1. Палац графів Шенборнів (замок Берегвар), замок Сант-Міклош, Закарпатська область
Засновником цього, без перебільшення, казкового палацу являється граф Ервін-Фрідріх Шенборн-Бухгайм. Подейкують, що він був затятим мисливцем, залюбленим у свої угіддя. Так само як полювання, граф любив пишні заходи, на які збирався увесь цвіт тогочасного дворянства Відня та Будапешта. Саме заради кількаденних полювань та світських раутів граф звів на місці доволі скромного дерев’яного мисливського будиночка неймовірної краси маєток, оточений чудовим парком в англійському стилі, що займає площу в 19 га. У центрі парку-дендрарію розташоване декоративне озеро, яке за задумом своїх творців нагадувало абрис Австро-Угорської імперії. Сьогодні ж воно має іншу форму, але не втратило своєї чарівності.
На шляху до Берегвару радимо зробити зупинку й навідатися до Чинадієвого. Тут знаходиться ще одна резиденція Шенборнів — замок Сант-Міклош, зведений ще у далекому XIV ст. бароном Перені. У XVII столітті фортеця зазнала значних пошкоджень, але невдовзі була відновлена. І вже за часів Шенборнів замок більшою мірою втратив своє оборонне значення та набув знайомих нам палацових рис. За часів Другої Світової війни у стінах палацу німцями була облаштована в’язниця. А під час правління радянської влади тут знаходилася сільрада, військова частина та склад автобази. На щастя, з 2001 року замок знаходиться у концесії художника Йосипа Бартоша, який разом із дружиною та однодумцями опікується цією особливою, атмосферною та дуже романтичною спорудою.
2. Реабілітаційний центр Бурого ведмедя, Закарпатська область
Про озеро Синевир, найбільше та найглибше високогірне озеро України, відомо багатьом, але мало хто знає, що на території Національного природного парку «Синевир» 2011 року було розпочато створення реабілітаційного центру бурих ведмедів. Територія центру займає 12 га, тут проживають понад два десятки тварин. Це місце було обрано не випадково, адже кліматичні умови парку максимально підходять для клишоногих.
Центр став справжнім прихистком для ведмедів зі складною долею — всі вони пережили жорстоке ставлення з боку попередніх власників або ж постраждали через природні лиха. Тут перебувають тварини різного віку і з різним станом здоров’я, для них облаштовані басейни та барлоги, спеціальні «ігрові конструкції». Тварин вчать жити в умовах максимально наближених до природних. Проте відвідати центр може кожен охочий — за життям мешканців центру можна спостерігати через спеціальні сітки та огорожі.
Такий центр — єдиний у своєму роді не лише на території України, але і Європи.
3. Манявський водоспад, Івано-Франківська область
Водоспад, що знаходиться побіля села Манява, що на Прикарпатті, називають одним із найбільших водоспадів нашої країни. За різними оцінками його висота становить від 18 до 20 метрів. Вода спадає кількома мальовничими каскадами, а унизу утворилося природне озерце з кришталево-чистою водою, в якому можна скупатися. Вважається, що ці води здатні омолодити й зцілювати. Біля водоспаду ростуть віковічні ялини, які створюють таку жадану влітку прохолоду та затишок, дарують відчуття єднання з дикою природою. Саме тут на згадку приходять усі таємничі карпатські легенди. А місцеві мешканці з радістю розкажуть вам про мавок та німф, які виспівують ночами.
Але ваблять ці місця не лише природними дивами і язичницькими міфами, але й святими місцями — неподалік розташований Манявський Скит, монастир, заснований монахом Йовом Княгинцем у XVII ст. Свого часу цей Скит являвся одним з осередків культурного життя в Галичині, адже мав велику бібліотеку.
4. Бакота, затоплене село Кам’янець-Подільського району, Хмельницька область
Бакоту називають «Українською Атлантидою». Історія цієї місцевості вздовж берега величного Дністра складна і неоднозначна. Ці території, за свідченням археологічних знахідок, були заселені ще за доісторичних часів. Саме ж місто у XIII столітті являлося столицею Дністровського Пониззя — так до XIV століття називали Полісся. Нині ж від цього славного містечка лишилася лише сама згадка, адже 1981 року території були затоплені через будівництво Новодністровської ГЕС, а місцеве населення виселено. Розлиті води Дністра подарували неймовірної краси пейзажі та види, від яких захоплює подих.
Цікава Бакота не лише своєю історією та природою, але й унікальним мікрокліматом. Зазвичай в цій місцині так само тепло, як і в Ялті, а скелі й ліси стоять на заваді холодним повітряним потокам з Півночі.
Навідуються мандрівники у ці місця і для того, щоб відвідати унікальний Бакотський монастир, що знаходиться на Білій горі. Монастир виник у XVII-XVIII столітті на місці язичницького капища. На сьогодні, Бакотський монастир являється найдавнішим печерним монастирем на Поділлі.
5. Урочище Прийма, Львівська область
Глибоко у лісі знаходиться урочище, що вражає уяву. Адже тут у скелі вросли кам’яні дерева, перетворивши доісторичні печери на видовище з фентезі. Нещодавно стало відомо, що в цьому гроті 46 тисяч років тому мешкали неандертальці. Вони полювали в тутешніх лісах, збирали ягоди й горіхи, а у численних печерах спали й ховалися від негоди, грілися біля вогню. Ці рештки первісних людей — одна з перших знахідок людини-неандертальця на території Галичини.
Гуляючи цим урочищем, можна пофантазувати собі про те, яким було життя за багато-багато тисячоліть до нас. До речі, розкопки тривають і нині. І можна лише уявляти, які секрети ховає в собі це загадкове урочище.
6. Замок Тамплієрів, винні підвали, село Середнє, Закарпаття
Тамплієри — це монахи-воїни, один із найвідоміших та найзагадковіших християнських військових орденів у світі. У ті часи, коли тамплієри завзято торгували сіллю, їхній шлях проходив через Закарпаття до Європи. На цьому шляху монахи звели цілу низку укріплень. Одне з таких укріплень частково збереглося і донині — це Середнянський замок (за назвою села Середнє, де він розташований). Цю колись величну та неприступну будівлю також називають Замком Тамплієрів. Замок був зведений у XII столітті, він являється одним із найкраще збережених взірців романського стилю на території нашої держави. Історики стверджують, що центральна вежа, яку ми можемо спостерігати, це лише невеличка частина усієї споруди, а сам замок займав площу близько трьох гектарів. Лишень уявіть його масштаби!
Також подейкують, що Середнянський замок з’єднаний підземними печерами з винними підвалами, які знаходяться неподалік. Їх, безумовно, теж варто відвідати, адже там за стародавньою технологією виготовляються й зберігаються унікальні вина, які можна не лише продегустувати, але й придбати. І як знати, можливо, саме у цих печерах заховані незліченні скарби таємничих тамплієрів.
7. Червоногруд, Заліщицький район, Тернопільська область
Містечко Червоногруд, попри його давню історію, ви не знайдете на жодній мапі України. Тому що цього міста вже не існує — лишилися тільки легенди та спогади, руїни та чорно-білі фотографії. Але відшукати Червоногородський замок, що височіє над зеленими лісами, що покрили собою колишнє поселення, все ж реально — потрібно орієнтуватися на село Нирків.
Мурований замок був зведений на початку XVII століття, проте будували його на місці попередника — дерев’яного замку, побудованого ще руськими князями. Новий, чотирикутний замок, був оточений оборонним муром із в’їзною брамою. У XVIII столітті його перебудували на палац у псевдоренесансному стилі, який оточив розкішний парк з фонтаном. Але, на жаль, дві Світові війни залишили на Чероногородському замку свій нещадний відбиток. До наших днів дійшло лише ехо від цієї колишньої краси. Але навіть те, що ми можемо побачити на власні очі, дає підстави назвати цей палац одним із найзагадковіших та наймістичніших на території України.
Відвідуючи Червоногруд, обов’язково огляньте мальовничі руїни домініканського костелу Вознесіння Діви Марії, який також було зведено на початку XVII століття.
Окрім замку й костелу на мандрівників чекає ще одне видовище — Джуринський водоспад, висота якого сягає шістнадцяти метрів, а ширина — подекуди двадцяти. Цікаво, що водоспад має штучне походження, але ніхто сьогодні не може достеменно відповісти на питання хто ж його створив.
8. Підкамінь, Львівська область
У Львівському селі Підкамінь знаходиться Монастир походження дерева хреста Господнього, який називають видатною пам’яткою архітектури XVII–XVIII ст. Проте зовсім не він манить у ці місця численних мандрівників. Чудуватися і захоплюватися їх примушує величезний камінь, що застиг на верхівці гори. Здається, що його туди поставила чиясь невидима рука. Цей 16-ти метровий камінь у народі називають «чортовим», місцеві переповідають міфічну історію про те, як чорт хотів роздушити монахів і тому приніс каменюку. Але нічого надприроднього в цьому велетні немає — він має абсолютно природне походження і являється ерозійним останцем морських рифів.
За давніших часів камінь використовувався для язичницьких ритуалів і слугував капищем або ж жертовником. У період Галицько-Волинської держави на камені був розташований наскельний храм-фортеця.
9. Село Непоротове, Чернівецька область
Думаєте, у Західній Україні вас чекають лише гори й стрімкі річки, а заради пляжного відпочинку потрібно їхати на південь? А от і помиляєтеся! Навідайтеся до Непоротового, це невеличке село користується чималою популярністю у туристів. А все завдяки Дністру, який, хоч і має неабиякий норов, в цьому місці широкий, мирний і придатний для приємного купання. Вхід у воду пологий, течія помірна, а сама вода прогрівається вже у травні. Тож сюди приїздять саме для сонячних ванн і водних розваг. У Непортовому та інших селах неподалік розташовані численні бази відпочинку, готелі та кемпінги. Більшість із них мають власні облаштовані пляжі. Також відпочивальники можуть порибалити, покататися на човнах та катамаранах, водних лижах. Можливі екскурсії до Хотинської фортеці та Галицького Свято-Миколаївського чоловічого монастиря. І дорослим, і дітям сподобається прогулянка Дністром до Раковецького замку або ж Червоних скель з водоспадами, що у селі Уніж.
Відвідуючи Непортове, не оминіть увагою й інші перлини Подільських Товтр, зокрема, завітайте до села Нагоряни, де знаходиться справжнісіньке природне диво — «Шишкові горби». Це скелясті конусоподібні горби, що височіють на стрімких та мальовничих берегах Дністра.
10. Лінія Арпада, с. Верхня Грабівниця, Закарпаття
Бункер, що знаходиться у селі Верхня Грабівниця — пам’ятка Другої Світової війни, яка добре збереглася до наших днів. Лінія Арпада — це оборонна лінія, яка зводилася з метою захисту територій Угорщини від нападу радянських військ. Лінія нерівномірна, вона складалася з окремих оборонних вузлів і мала протяжність у 600 км. Згідно з відомостями істориків, довжина бункера у селі Верхня Грабівниця сягала 1.5 км, нині ж доступно близько 800 метрів. Найнижча ж точка бункера знаходиться на глибині більш ніж 50 метрів. На різних рівнях підземелля були розташовані приміщення зі зброєю, склади з їжею та боєприпасами, кухні, казарми, санвузли, медпункти.
У радянські часи бункер входив до числа недоторканих запасів, необхідних у критичних ситуаціях. Після розвалу СРСР на територію об’єкта міг потрапити будь-хто, чим і користувалися мародери. Тепер же підземними приміщеннями опікуються місцеві підприємці, тож до бункера можна не лише навідатися на цікаву екскурсію, оглянути музейну експозицію, але й продегустувати закарпатські вина.
А які маловідомі місця знаєте ви?
Діліться з нами у коментарях секретними маршрутами!